SAĞLIKLA YAŞ ALMANIN 4 YOLU

Paul Geraldy ne kadar da güzel söylemiş: “Hepiniz inancınız kadar genç, şüpheniz kadar ihtiyar; kendinize olan güveniniz kadar genç, korkunuz kadar ihtiyar; umudunuz kadar genç, yaşınız kadar ihtiyarsınız.”

Yaşam süreleri uzuyor. 40’lı yaşlardan itibaren kronik rahatsızlıklar nedeniyle düzenli ilaç kullanımı artıyor. Yaşam sürelerinin 90’lara doğru yol aldığı günümüzde kalan 50 yılı ilaçlara bağımlı ya da hasta olarak geçirmemek için alınması gereken önlemler ve yapılması gerekenler olmalı değil mi?

 

Kendime Ayıracak Zamanım Yok

Zaman önüne geçilemeyen, durdurulamayan en değerli kavram hayatımızda! Günümüz modern dünyasında, şehir hayatında yaşayan insanlar olarak hayatınızın öznesi olan kendinize ayıracak zamanınız ise hiç yok öyle değil mi? Oysa uçaklardaki uçuş kurtarma talimatında olduğu gibi önce hava maskesini kendinize takın… Kendinize ve sağlığınıza ayıracak zamanınız yoksa zamanın da gelecekte bu konuda size vereceği olumlu bir yaratım olamayacağı neredeyse kesin.

 

Nasıl Sağlıkla Yaş Alalım

Sağlıklı yaşam söz konusu olduğunda en önemli etkenler:

  1. Doğru nefes alıyor musunuz?
  2. Bedeniniz yeterince güçlü ve esnek mi?
  3. Kendinizle baş başa kalıyor musunuz?
  4. Doğru besleniyor musunuz?

Bu sorulara vereceğiniz cevaplar ile yaşlanma sürecini sağlıklı yaş alma sürecine dönüştürebilir veya yaşlanma sürecinizi yavaşlatabilirsiniz. Her zaman olduğu gibi çözüm de sorun da sizden kaynaklı ve sizin içinizde. Karar ve seçim de size ait. Kurban psikolojisini terk edip, sağlıklı yaş alma sürecinde gerekenleri yaparak bu emanet bedeni terk edene kadar daha mutlu yaşlanmak mümkün.

Doğru Nefes

Nefes yaşam ve enerji kaynağımız. Bebeklikte diyafram nefesi ile burundan nefes alıp vererek başlar yaşam yolculuğumuz. Sonrasında çeşitli fiziki ya da psikolojik etkenlerle nefes sığlaşır, yüzeysel ve eksik kalır. Akciğerlere yeterince oksijen gitmez ve hem bedensel hem psikolojik sağlık bundan olumsuz etkilenir. Yaşadığınız birçok fiziki ya da psikolojik hastalıkta nefes tekniklerini uygulayarak tedaviye yardımcı olabilirisiniz. Diyafram nefesi tekniği ile burundan nefes alıp vererek yapacağınız egzersizler, daha fazla oksijen alıp daha fazla karbondioksit atmanıza sebep olacaktır. Bununla birlikte nefes teknikleri konusu çok geniş bir konudur ve çok sayıda özel nefes tekniği bulunmaktadır.

Esnek ve Güçlü Beden

Bedenimiz çok mükemmel bir mekanizmadır ve tüm sistemler birbirine bağlıdır. Esnek ve güçlü bir beden içerisinde hareket kabiliyetiniz çok daha fazladır. Eklem, omurga ve kasların esnek, güçlü olması sağlıklı ve daha genç bir bedene sahip olmak demektir. Başlamak için hiçbir zaman geç değildir. Dünyanın en yaşlı modeli unvanına sahip Çinli Deshun Wang şu an 80 yaşındadır ve 50 yaşında spora başlamıştır.

Zihinsel Sakinleşme

Zihni sakinleştirmek için öncesinde yapılan nefes ve bedensel egzersiz kısmı çok önemlidir. Bunlar yapılmadan, değil beş dakika bir dakika bile sessiz kalıp sadece durmak çoğu kişi için mümkün değildir. Günlük rutininizi bir düşünün; uyku dışında sessiz kalıp hiçbir şey ile uğraşmadan gözlerinizi kapatıp bedeninizi hareket ettirmeden sadece durduğunuz bir anınız var mı? Zihninizi nefesinize odaklayıp düşüncelerin gökyüzünden bulutların geçmesi gibi akıp geçmesine izin vererek günde 5 dakika sadece durun. Alıştıkça bu anın kıymeti sizin için paha biçilmez olacak.

Doğru Beslenme

Günümüzde sağlığımız için en büyük tehditleri; hızla büyümesi ve veriminin artması için hormon ve ilaçlarla elde edilen hayvansal gıdalar, genetiği ile oynanan buğdayın içindeki miktarı oldukça artan gluten, rafine şeker, raf ömrünün uzaması için zararlı katkı maddeleri ile sunulan paketlenmiş gıdalar vb. olarak sıralayabiliriz. Mutfağımızı yeniden düzenleyerek bu tehditleri azaltabiliriz. Hayvansal gıdalar yerine bitkisel gıdalar, tohumlar, bakliyatlar; gluten yerine kinoa, karabuğday, chia gibi glutensiz ürünler ile yapılan yiyecekler; rafine şeker yerine glisemik indeksi daha düşük olan hindistan cevizi şekeri, agave, stevia gibi bitkisel meyve bazlı şekerler; paketlenmiş gıdalar yerine bu malzemelerle pratik evde yaptığınız atıştırmalıkları hayatınıza dahil edebilirsiniz.

Başlangıçta iradenizi kullanıp yaşantınızda düzenli olarak uyguladığınız en küçük bir hareket bile etkili bir değişime sebep olacaktır. Beklenilen olağanüstü şeyler yapmak değil, olağan şeyleri olağanüstü bir disiplin ve sıklıkla yapmaktır. Sağlığa giden yolda bu dört maddeyi günlük rutininize alır ve uygularsanız zaman içinde oluşacak sonuçlara siz bile inanamayacaksınız. Şimdi, alışkanlıklarınızı değiştirmeye hazır mısınız?

Mehtap Yakak

Kısa Bilgi:

Ankara’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi, İİBF, İşletme Bölümünü mezunu. 11 yıl bankacılık sektöründe müşteri ilişkileri, satış, pazarlama, bölge satış koordinasyon ve hazine bölümlerinde çalıştı.

Profesyonel ve özel hayatında önce kendi hayatının koçu olmak ve kendi yaşamında fark yaratmak, sonra da etrafında fark yaratabilmek için yaşam koçluğu ve yoga eğitmenliği eğitimleri aldı. Çok sayıda kişisel gelişim seminerine katıldı. Bu süreçte sağlıklı beslenme ve bütünsel olarak sağlıklı, dengeli yaşam konuları özel ilgi alanı oldu.

Fortiks Eğitim Danışmanlık’ta proje koordinatörü olarak görev yapıyor. Yaşamının merkezinde; yoga, sağlıklı yaşam, organik ve sağlıklı beslenme olan Mehtap Yakak, öğrendiklerini Fortiks Eğitim Danışmanlık bünyesinde organik ve doğal ürün eğitimleri ile paylaşıyor.

İletişim
mehtap@fortiks.com