SAĞLIK ETİĞİ VE HIRSIZLIK

Son zamanlarda ülkemizde artan hırsızlık, hukuksuzlukla birlikte dürüst ve etik çalışma algımız çok değişti. ‘Normalin’ veya ‘doğrunun’ ne olduğu konusunda kafamız acayip karışık...

• Dün bir dr. arkadaşım, meslektaşlarının kendisine hasta gönderip ‘komisyon’ istediğini söyledi.

• Bir medikalci arkadaşım, hekimlere diz içi enjeksiyon için hasta başına bir “hak ediş” verdiğini anlattı.

• Bir medikal ajans sahibi arkadaşım, kendisine iş gönderen ürün müdürlerine iş tutarının bir bölümü kadar ‘özel hediyeler’ aldığını söyledi.

• Bir üretici, kendisine iş gönderen, ünlü bir giyim markasının pazarlama müdürünün evine yaptırdığı “hediye” çocuk odasını gösterdi.

• Bir depocu arkadaşım eczanelere nasıl ‘kare kodsuz ilaç’ sağladığından bahsetti.

• Bir eczacı arkadaşım, eczanesinde hırsızlığını yakaladığımız çalışanını affedip “kendisini seven hastaları var rakip eczaneye gider” diye işten çıkarmadı.

• Geçen hafta ise doğruluğu kesin ‘çok şaşırmadığım’ bir olay yaşadım: Bir eczane danışmanlık firması, bir eczane tasarım firmasına gidip kendisine yönlendireceği eczaneler için %10 komisyon istedi…

 

Diğer alanlarda olduğu gibi sağlık sektöründe de “çalışma etiği” dediğimiz bir kavram var. Çalışma ahlakından bahsetmiyorum dikkat! Çünkü ahlak, sosyal, toplumsal ve belki de biraz dini kurallardan oluşabilir oysa “çalışma etiği” düşünmeye, akla, felsefeye, hukuka göre belirlenir.  Bu kurallar içine davranışları, ilacı, otc ürünleri, hastayı, parayı, tedaviyi, tanıdıkları, şirketleri koyabilirsiniz. Yani kendimiz ile bunlar arasında ki etik çalışmayı düzenleyen görünmez veya gerçekten yazılı kurallardan bahsediyorum. Kaldı ki bazı firmaların bunları belirlediği “and” larını görürsünüz.

 

Bu firmaları veya kişileri siz, ‘güvenilir’ bulduğunuz ya da ‘en iyisi’ olduğu için seçtiğinizi düşünürsek sektörün içinde aralarında böyle bir ilişki olması belki çok “normal” veya “alışık” gelebilir; bilemiyorum…?

Belki de şu sorulara yanıt ararsak biraz olsun “normale dönebiliriz. Diyelim ki bir şekilde etik dışı işlerden haberiniz var; yapılan iş çok iyi olsa hatta size çok para kazandırsa bile buna izin verir misiniz? Bir çalışanınızın suistimalini yakaladınız ancak işten çıkarırsanız çok daha büyük bir para kaybedeceksiniz veya işinizi sürdürmekte çok zor durumda kalacaksınız; Ne yaparsınız?

Etik kavramına en çok ihtiyacımız olan günlerdeyiz sanırım…  

Murat Selçuk

Kısa Bilgi:

Ankara'da doğdu. Teknik lisede iç mimari ve dekorasyon eğitimi aldı. Lisans öğreniminde İktisat ve sonrasında üst lisans Yönetim Organizasyon okudu. 20 yıl boyunca sağlık sektöründe ilaç ve dermokozmetik firmalarında çalıştı; özellikle eczane alanında proje danışmanlığı yaptı. İlaç ve sağlık firmalarının kadrolarına satış pazarlama, iletişim, kişisel gelişim ve beceri eğitimlerinin tasarımı ile eğitmenliğini üstlendi.

Eczane projelerinde sektörün öncü firmaları yanında 3000’den fazla eczacı, 2000’den fazla teknisyen ve eczacı meslek odaları ile çalıştı. Eczane yönetimi, eczane karlılığı, ticari pazarlama ve eczanede merchandising, alanlarında 500’ün üzerinde eğitim verdi. Birebir ve grup eczane danışmanlığı yaptı. Tüm bilgi ve deneyimini ‘yeni nesil eczaneler’ yaratmak için kullandı.

‘Eczane Mühendisliği’ kitabı yazarı Murat Selçuk, halen Fortiks Eğitim Danışmanlık firmasında sağlık sektörüne özel eğitim ve danışmanlık görevlerini sürdürmekte olup eczane danışmanlığı yapıyor. 

İletişim
murat@fortiks.com