DEONTOLOJİK KAYGILAR

Herhangi bir şeye başlamadan önce bir amacımız vardır. Bilmediğiniz bir şeyden bahsetmiyorum aslında; acıkınca yemek yemekten bahsediyorum, susayınca su içmekten. Modern Alman filozof Theodor W. Adorno ‘Minima Moralia’ isimli kitabında “Yanlış bir hayat doğru yaşanamaz!” der. 

Mesleğimiz ince bir kırmızıçizgi üzerinde; siyasi otoritenin statükomuzu değiştirmesi, ekonomik sıkıntılar, belirsizliğini koruyan yasal mevzuatlar bir yana, bir de mesleğimizin deontolojik ve etik kaygıları var: Satmak / Önermek / Alışverişçi /Hasta /Müşteri / Danışan…Örnekleri çokça artırabiliriz. Bu tanımlardan birine sonsuza kadar bağlı kalabilir miyiz? Bu işin hiç mi gri bir tarafı yok? Bence var! O da yine Adorno’nun önermesinden yola çıkarak seçtiğimiz bu hayatı doğru kabul edip doğru yaşamaktan geçiyor.

Farkındalığı Arttırmak

Birçok sorunuz var biliyorum?

  • Eczanem için ne istiyorum?
  • İstediğim şeyleri nasıl yapabilirim? 
  • Bunları yapacak zamanım var mı?
  • Aileme zaman ayırabiliyor muyum?
  • Her şeye rağmen işime içten bir ‘merhaba’ ile başlayabilir miyim?
  • Çalışanlarımla aynı hedefin arkasında bir takım olabilir miyim?

Eminim daha yüzlerce farklı varyasyonla bu soruları arttırabilirsiniz. Benim bütün sorularınıza cevabım ‘EVET’ olacak ama sonunda!

 

Ölçemezsek Değerlendiremeyiz

Her ne kadar kapitalizmin çetrefilli labirentlerinde dolaşacak olsak da doğanın bütünlüğü ve uyumu bize doğru yolu gösterecek. Çünkü bu yola en başından doğrularla başlayıp eksiksiz, tam ve birbiriyle uyum içinde çalışan bir yaşam çıkaracağız ortaya.

Hiçbir zaman unutmamamız gereken tek şey; bizim işimiz doğadaki evrimsel en başarılı canlı olan insanla… Attığımız her adımda bu gerçeklik üstüne olacak. Fizyolojik olarak birçok değere indirgeyebildiğimiz insanı zaman zaman kategorize edeceğiz, zaman zaman psikolojisine göz atacağız, zaman zaman güçsüzlüklerini açığa çıkartacağız, zaman zaman o en çok güvendiği aklını karıştırıp duygularına cevap vereceğiz.

Satıcılık mesleğine ilk başladığım yıllarda bana mesleği öğreten bir yöneticimin en sık tekrarladığı söz ‘Hayatta en hakiki mürşit ölçüdür! Ölçüyü ve dengeyi bularak eczanemizde satışın yollarında ister kısa diyelim ister gizemli diyelim, birlikte pabuç eskiteceğiz.

Ecz. Zühtü Ulukapı

Kısa Bilgi:

Konya'da doğdu. Lisans öğrenimini İ.Ü Eczacılık Fakültesi’nde tamamladı. 13 yıl boyunca çok uluslu bir FMCG firmasında çeşitli pozisyonlarda görev yaptı.  Son görevi Türkiye ve İsrail Uluslararası Zincir Mağazalar Satış Müdürlüğü oldu.

Profesyonel kariyerinde birçok uluslararası satış sempozyumu ve eğitimine katıldı, perakende satış kanallarının hepsinde (eczane, market, benzin istasyonu, toptan, web, ulusal zincir, uluslararası zincir, discounter, hard discounter vb.) satış organizasyonlarında yer aldı ve yönetti. Projeleri ‘Best Practice’ olarak onaylandı ve diğer birçok ülkede uygulamaya konuldu. Profesyonel kariyerinde 50’nin üzerinde uluslararası eğitimlere katıldı ve ekibiyle birlikte birçok ödül aldı.

2013 yılından beri Aslan Eczanesi’nde eczacı ve mesul müdür olarak çalışan Zühtü Ulukapı, İstanbul Eczacı Odası’nın yönetim kurulunda ve TEB Eczane Standartları komisyonunda aktif olarak görev alıyor. Smart Eczane Projesi İstanbul eğiticisi olarak da görev yapan Zühtü Ulukapı aynı zamanda Fortiks Eğitim Danışmanlık bünyesinde eczane stratejisti olarak görev alıyor; eczane analizleri, satış eğitimleri ve eczane danışmanlığı yapıyor.

İletişim
ulukapi@gmail.com