TIRNAK SAĞLIĞI

Tırnaklar, parmak uçlarını zedelenmeden koruyan, tutmayı kolaylaştıran deri ekleridir. Keratin adı verilen sertleşmiş proteinden oluşur. Sağlıklı bir tırnak; parlak, pürüzsüz yüzeyli, esnek ve dış etkenlere dirençlidir.

Tırnaklar da cilt ve saçlar gibi güzellik, temizlik, zarafeti temsil etmekle kalmaz ayrıca genel vücut sağlığının da göstergesidir. Tırnak kalınlaşması, renk değişikliği, çöküklük, çizgilenme bazı organ hastalıklarının belirtisi olabilir.

 

Tırnak Sorunları

Mantar hastalıkları en sık görülen tırnak hastalığıdır. Daha çok nemli, sıcak ortamlarda görülür. Sürekli ayakkabı giyilmesi terlemeyi arttırır. Mantar hastalıkları dışında liken planus, sedef hastalığı, bakteriyel hastalıklar ve melanom tırnak hastalıkları arasında yer alır. Tırnakta koyu renkli leke önemsenmeli ve hemen bir dermatoloğa başvurulmalıdır. Melanomda erken tanı hayat kurtarıcıdır. Nadiren genetik hastalıklarda da tırnak bozukluğu gözlenebilir.

 

Tırnak Mantarı

Bir veya birden fazla tırnakta görülebilir. Tırnak renginde değişiklik, kalınlaşma, kırılma, kopma görülür. Ayak tırnaklarında daha sık görülür. Bulaşıcıdır; terlik, hamam, banyo vb. ile bulaşır.

Tedavi; 6 ay- 1 yıl sürebilir. Sistemik antifungal ilaçlar (doktor kontrolünde), antifungal ojeler (siklopiroks), yine PH’ı düşürerek etki eden antifungal tırnak ojeleri, törpü önerilir.

 

Tırnakta Sedef ve Liken Planus

Sedef hastalığı olan hastaların %10-78’inde rastlanır. Sedef hastalığı ve liken planus sadece tırnağı tutabilir. El tırnaklarında %50, ayak tırnaklarında %35 oranında tutulur. Sedef hastalığında en çok toplu iğne başı büyüklüğünde çukurluklar, tırnak boşalması, kalınlaşması ve sarı renk tırnak değişikliği dikkat çekerken, liken planusta çizgilenme renk değişikliği, kalınlaşma görülebilir. Tedavisinde, ağırlıklı olarak kortizonlu ve vitaminli preparatlar kullanılmaktadır.

 

Bunların haricinde tırnak batması; yanlış tırnak kesimi, yanlış ayakkabı seçimi, terleme sonrası gelişebilen ve çok sık görülen bir tırnak hastalığıdır.  Tırnakların bombeleşmesi kalp ve akciğer hastalıklarının belirtisi olabilir. Yine demir eksikliğinde incelme, düzleşme ve kenarların kalkması söz konusu olabilir.

 

Protein, yağ, vitamin ve mineral eksiklikleri, bazı toksik maddeler, çevre kirliliği ve güneş ışınlarına maruz kalma sonucu artan serbest radikaller, saç, cilt ve tırnaklara zarar verir.  Hatta bazen bazı vitamin ve mineral eksiklikleri, ilk belirtilerini tırnakta verir. Tırnakların da saç ve cilt gibi içten ve dıştan beslenmesi gerekir. Bu yüzden doğru bakım ile birlikte sağlıklı bir beslenme, cilt, saç ve tırnak sağlığı için şarttır. Biotin içerikli takviyeler, optimum hücre yenilenmesi ve bakımı için gerekli vitamin ve mineraller, hassas dokuları güneşin yaşlandırıcı etkilerinden ve sigara gibi serbest radikallerden korumaya yardım eden üzüm çekirdeği ekstresi gibi antioksidan takviyelerini sistemik olarak kullanmak sağlıklı saç, cilt ve tırnaklar için fayda sağlayacaktır.

Ecz. Sibel Çolak

Kısa Bilgi:

Edirne'de doğdu. İstanbul üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nden 1995 yılında mezun olduktan sonra MBA programını tamamladı. Londra'da İngilizce ve mesleki İngilizce eğitiminden sonra hedeflediği ilaç sektöründe çalışmaya başladı. 1997 yılında Aventis’te başladığı iş hayatında sırasıyla Eczacıbaşı, Abdi İbrahim ve Actelion firmalarında Ürün Müdürlüğü, Grup Ürün Müdürlüğü, İş Birimi Müdürlüğü görevlerinde bulundu.

Bugüne kadar enfeksiyon hastalıkları, antibiyotikler, NSAİ ‘ler, ağrı, üst solunum yolu hastalıkları ve soğuk algınlığı ürünleri, OTC ürünlerle çalıştı ve lansmanlar yaptı, özgün eğitimler hazırladı. Türkiye’de ve yurt dışında doktor, eczacı ve satış ekiplerine ürün -endikasyon ve pazarlama eğitimleri verdi. Almış olduğu çok sayıda eğitim ile sunum becerileri, beden dili, interaktif eğitim becerileri vb. alanlarda yetkinliklerini geliştirme fırsatı buldu.

Son 5 yıldır İzmir’deki eczanesinde serbest eczacı olarak çalışıyor. Eczanesinde eğitim, prim sistemleri, ürün kategorilerini yönetme konusunda uygulamalara ağırlık veriyor. Aynı zamanda Fortiks Eğitim Danışmanlık bünyesinde meslektaşlarına ve eczane teknisyenlerine sağlık eğitim seminerleri veriyor.

İletişim
sibelcolak@yahoo.com