KADINLAR VE ERKEKLER İÇİN FARKLI VİTAMİNLER

Her bedenin temel vitaminlere ihtiyacı var. Bununla birlikte cinsiyet devreye girdiğinde bazıları diğerlerinden daha önemli hale gelebiliyor. Kadın ve erkeğin beden kitle indeksi, kalori ihtiyacı, enerji ihtiyacı vb. birçok konuda farklılıkları olduğu gibi vitamin ihtiyaçları da farklı olabilmekte...

Bu ihtiyacı farklılaştıran fizyolojik ve genetik yapılarındaki farklılıklardır. Kadınlar ve erkeklerdeki temel fizyolojik farklılıkları inceleyecek olursak;

  • Vücutlarında erkeklerde 4,5 litre kadınlarda 3,5 litre civarında kan bulunmaktadır.
  • Erkeklerin vücudunda su oranı kadınlara göre %10 civarında fazladır.
  • İdeal yağ oranı kadınlarda %22 iken erkeklerde %15 civarındadır. Erkeklerin yağ dokuları daha azdır.
  • Erkeklerin vücut iç organları daha büyüktür ve metabolizmaları daha hızlı çalışır.
  • Kadınlar menstrüasyon, gebelik, menopoz dönemlerinde birçok fiziksel, psikolojik değişikliğe maruz kalır ve bu dönemlerde ihtiyaçları farklılaşır.
  • Kadında östrojen, erkekte testosteron hormonu cinsel kimliğin oluşmasında rol oynar. Östrojen sayesinde kadın sevgiyi önemser, anaçtır, daha sakin ve huzurludur. Testosteron ile erkek daha agresif, rekabetçi ve hırslıdır. Her iki hormon her iki cinste de farklı oranlarda bulunur.
  • Erkeklerin vücut ısısı kadınlardan yüksektir; kas güçleri daha fazla, tansiyon ve nabızları daha yüksektir.
  • Türkiye’de erkeklerin ortalama ömrü 71 kadınların 78 yıldır. Tüm ülkelerde de ortalama 5 yıl kadınların ömrü daha uzundur.
  • Erkek beyni %14 daha ağırdır ve iki yarım küre fonksiyonları tamamen ayrılmıştır; bu da onlara üç boyutlu görebilme yeteneği verir. Kadında iki yarım küre sıkı etkileşimdedir; bu da iletişimi güçlendirir.
  • Erkek iç organları daha hızlı yaşlanırken kadın derisi daha hızlı yaşlanır. Kadın yaşlanma deneyimi ve menopoz dönemini bedensel sıkıntılar yaşayarak atlatır. Erkek antropoz döneminde bedensel sıkıntı yaşamaz; ancak psikolojik olarak yaşlanma sürecini daha zor kabullenir.

 

Tüm bu fizyolojik farklılıklar erkek ve kadının hayat biçimlerine göre kalori ihtiyaçlarını da farklılaştırmaktadır. Aşağıdaki tabloda da göreceğiniz üzere ortalama olarak bir erkeğin enerji ihtiyacı aynı durumdaki bir kadının enerji ihtiyacından %18-20 civarında daha fazladır.

Erkek                                    Kalori                    Kadın                                   Kalori

Hareketsiz                          2,500                     Hareketsiz                          2,100

Hafif hareketli                  3,000                     Hafif hareketli                  2,500

Aktif                                     3,500                     Aktif                                     3,000

Çok aktif                             4,250                     Çok aktif                             3,750

 

Özel Anlar Özel Zamanlar İçin

Kadın ve erkek genetiği, fizyolojisindeki tüm bu farklılıkları gözlemlediğimiz de söyleyebiliriz ki; vitamin ve mineral ihtiyacı yaşam şekli ve yaşa göre farklılaşmakla birlikte cinsiyete göre de değişkenlik göstermektedir. Örneğin kadınların adet dönemlerinde yaşadıkları premenstürel sendrom (PMS) olarak adlandırılan psikolojik ve fiziksel sıkıntılar, bir ay içerisinde önemli bir süreyi kapsamaktadır. Bu da onların iş, sosyal yaşamını ilişkilerini olumsuz olarak etkileyebilmektedir. Keza çocuk sahibi olmaya karar vermek; büyük bir aile olmak istemek kadın ve erkeğin hayatındaki en önemli kararıdır. Bu süreç öncesinde her iki tarafın da sağlıklı olması, erkekte kaliteli sperm üretimi, testosteron, östrojen seviyeleri, hormonal denge çok önemli olmaktadır. Keza bir kadının en önemli deneyimlerinden biri olan gebelik dönemi farklı ihtiyaçları da beraberinde getirmektedir. Ya da menopoz dönemlerinde… Dışarıdan alınacak takviye vitaminlerin bu özel süreçlere katkısı olduğu bildirilmekte ve doktorlar tarafından da tavsiye edilmektedir.

 

Bu Kadar Fazla Bilgi İçerisinde Nasıl Karar Vermeliyiz

Kadın ve erkeğe özel hazırlanmış formülasyonları tercih edebilirsiniz. Türkiye’de mevcut preparatlar içerisinde vitamin mineral oranları erkek ve kadına göre düzenlenmiş, ek olarak da bazı besin destekleri eklenmiş formülasyonlar mevcuttur.

 

Erkekler için hazırlanan formülasyon içeriklerinde

Co-Q10: Enerji verir; fiziksel performansı artırır, ayrıca serbest radikallerin nötrleştirilmesine yardım eder; kilo vermede yaşlı yağ hücrelerinin kullanılmasını sağlar. Yüksek tansiyon ve kalp rahatsızlıklarında uygulanan oral kullanımında olumlu etkiler gözlemlenmiştir.

L-Karnitin: Lisin aminoasidinin bir türevidir. Enerji üretimi, detoksifikasyon, yağ asitlerinin taşınmasında görev alır. Vücuttaki antioksidan savunma sisteminde bulunan enzimlerin bozulmalarına ve yaşlanmaya karşı oluşan hastalıklardan korunmaya karşı koruyucu etkisi olduğu saptanmıştır. Kas kütlesini korur, erkek üreme etkenliğini arttırdığına yönelik araştırmalar bulunmaktadır.

Ginseng: Enerji verir; seksüel performansı ve erkek sperm üretimi ve kalitesini olumlu yönde etkilediğine yönelik klinik araştırmalar bulunmaktadır.

 

Kadınlar için hazırlanmış olan formülasyon içeriklerinde

Çuha çiçeği yağı (Evening primrose oil) : Doğal hormon düzenleyici, doğal antienflamatuar, menstruasyon ve menopoz döneminde gerginlik vb. şikayetlerin giderilmesinde kullanılır.

Boraj (Hodan) yağı: Egzamadan çeşitli cilt sorunlarına, enflamasyondan artirite ve premenstrual semptoma kadar birçok alanda kullanılan GLA bakımından zengin yağı sayabiliriz.

Ecz. Sibel Çolak

Kısa Bilgi:

Edirne'de doğdu. İstanbul üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nden 1995 yılında mezun olduktan sonra MBA programını tamamladı. Londra'da İngilizce ve mesleki İngilizce eğitiminden sonra hedeflediği ilaç sektöründe çalışmaya başladı. 1997 yılında Aventis’te başladığı iş hayatında sırasıyla Eczacıbaşı, Abdi İbrahim ve Actelion firmalarında Ürün Müdürlüğü, Grup Ürün Müdürlüğü, İş Birimi Müdürlüğü görevlerinde bulundu.

Bugüne kadar enfeksiyon hastalıkları, antibiyotikler, NSAİ ‘ler, ağrı, üst solunum yolu hastalıkları ve soğuk algınlığı ürünleri, OTC ürünlerle çalıştı ve lansmanlar yaptı, özgün eğitimler hazırladı. Türkiye’de ve yurt dışında doktor, eczacı ve satış ekiplerine ürün -endikasyon ve pazarlama eğitimleri verdi. Almış olduğu çok sayıda eğitim ile sunum becerileri, beden dili, interaktif eğitim becerileri vb. alanlarda yetkinliklerini geliştirme fırsatı buldu.

Son 5 yıldır İzmir’deki eczanesinde serbest eczacı olarak çalışıyor. Eczanesinde eğitim, prim sistemleri, ürün kategorilerini yönetme konusunda uygulamalara ağırlık veriyor. Aynı zamanda Fortiks Eğitim Danışmanlık bünyesinde meslektaşlarına ve eczane teknisyenlerine sağlık eğitim seminerleri veriyor.

İletişim
sibelcolak@yahoo.com