ERKEKLERİN KORKULU RÜYASI ED

Günümüz şartlarında gittikçe artan ve genç yaştan ileri yaşlara kadar tüm erkekleri etkileyebilen en önemli sorunlardan biri erektil disfonksiyon yani sertleşme güçlüğü…

 

Erektil Disfonksiyon (Sertleşme Güçlüğü)

Penisteki ereksiyon (sertleşme) süresinin ve gücünün cinsel ilişki için yeterli olmamasıdır. Farklı sorunlar ile doktora başvuru söz konusu olabilir. Sertleşme ya da bir başka ifadeyle ereksiyon karmaşık bir mekanizmanın sonucu gerçekleşir; beyin, omurilik, sinirler, kan damarları, penis düz kası ve hormonlar bu karmaşık mekanizmada rol oynar. Sertleşme sorununda penis hiç sertleşmeyebilir, kısmen sertleşebilir ya da ejakülasyon (boşalma) öncesinde sertlik kaybolabilir. Ereksiyon zorluğu psikolojik etkenler kaynaklı olabileceği gibi sorun organik de olabilmektedir. Genel olarak en önemli etkenler anksiyete, fiziksel hastalıklar, ilaçların yan etkileri ve alkol olarak sıralanabilir. Psikolojik olarak ise hastalarda performans korkusu, fantezilerin yokluğu, partnerin etkisi, kendine seksüel aktiviteye konsantre etmede zorluk gibi o anlık nedenler olabilir. İlişkilerde sorunlar gibi daha derin nedenler de söz konusu olabilir. Hastaların %25-50'sinde neden organiktir.

 

Organik nedenler:

•             Diyabet (şeker hastalığı)

•             Kalp-damar hastalıkları

•             Sinir sistemi hastalıkları

•             Endokrinolojik (hormon sistemi) hastalıklar

•             Prostat ameliyatları

•             Penis yapısındaki bozukluklar

•             Bazı ilaçlar

•             Sigara, alkol veya uyuşturucu ilaç kullanımı

•             Yaşlanma

 

Psikolojik nedenler:

•             İlişki sorunları

•             Anksiyete (kaygılar), suçluluk duyguları

•             Depresyon

•             Performans ile ilgili aşırı beklentiler

 

Sertleşme Güçlüğü Tedavisi

Ağız yoluyla kullanılan ilaçlar, penis içine enjeksiyon ve penis protezi gibi tedavi seçenekleri mevcuttur. Sertleşme sorunu tedavisinde kullanılabilecek etken maddelerde farklı dört seçenek bulunmaktadır. Bu ürünlere PDE-5 inhibitörleri denir ve sertleşme sorununa karşı ilk tedavi seçeneği olarak değerlendirilmelidir. İlaçlar cinsel birleşmeden 1 saat öncesine kadar alınmalıdır. Hepsinde değil ama bazılarında, etki geç başlayabileceği için ilaç alınmadan 1-2 saat öncesine kadar yemek yenmemesi önerilmektedir. Bu ilaçlardan bazıları 4 saat etkiliyken, bazıları ise 36 saat etki edebilir, yani bu süreler içinde cinsel uyarı yaşanması durumunda sertleşme sağlanabilir. Yan etkiler arasında baş ağrısı, yüzde kızarma, hazımsızlık, sırt ağrısı, kas ağrısı, burun tıkanıklığı, görmeyle ilgili etkiler oluşabilir. Hasta nitrat tuzları içeren ilaçlar kullanıyorsa PDE-5 inhibitörleri KULLANILMAMALIDIR. Alkol ile kullanılması önerilmez. Diğer yan etki ve uyarılar için ürüne spesifik olan prospektüs bilgisi kontrol edilmelidir.

Erkek cinsel sağlığında en sık karşılaşılan bu durum ile ilgili günümüzde yeterli sayıda uzman ve ilaç desteği mevcut olması sevindiricidir. Ürünlerin piyasa çıkışından itibaren geçen süre ve fayda/risk oranı açısından değerlendirildiğinde mevcut moleküller birçok hastada iyi sonuçlar vermektedir.

Ülkemizde bu molekülleri içeren ilaçlar çeşitli firmalar tarafından üretilmektedir. Köklü geçmişi olan ve GMP standartlarında üretim yapan yerli firmaların eş değer ürünleri ile aynı etkinliğin sağlanması da bu konuda önemli farmakoekonomik avantaj sağlamaktadır.

Ecz. Sibel Çolak

Kısa Bilgi:

Edirne'de doğdu. İstanbul üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nden 1995 yılında mezun olduktan sonra MBA programını tamamladı. Londra'da İngilizce ve mesleki İngilizce eğitiminden sonra hedeflediği ilaç sektöründe çalışmaya başladı. 1997 yılında Aventis’te başladığı iş hayatında sırasıyla Eczacıbaşı, Abdi İbrahim ve Actelion firmalarında Ürün Müdürlüğü, Grup Ürün Müdürlüğü, İş Birimi Müdürlüğü görevlerinde bulundu.

Bugüne kadar enfeksiyon hastalıkları, antibiyotikler, NSAİ ‘ler, ağrı, üst solunum yolu hastalıkları ve soğuk algınlığı ürünleri, OTC ürünlerle çalıştı ve lansmanlar yaptı, özgün eğitimler hazırladı. Türkiye’de ve yurt dışında doktor, eczacı ve satış ekiplerine ürün -endikasyon ve pazarlama eğitimleri verdi. Almış olduğu çok sayıda eğitim ile sunum becerileri, beden dili, interaktif eğitim becerileri vb. alanlarda yetkinliklerini geliştirme fırsatı buldu.

Son 5 yıldır İzmir’deki eczanesinde serbest eczacı olarak çalışıyor. Eczanesinde eğitim, prim sistemleri, ürün kategorilerini yönetme konusunda uygulamalara ağırlık veriyor. Aynı zamanda Fortiks Eğitim Danışmanlık bünyesinde meslektaşlarına ve eczane teknisyenlerine sağlık eğitim seminerleri veriyor.

İletişim
sibelcolak@yahoo.com