CİLT YAŞLANMASI

Cilt yaşlanması, genel anlamda yaşla birlikte gelişen doğal bir süreç olsa da bazı etkenler bu süreci hızlandırmakta, cilt görünümünü kötüleştirmekte ve başta kadınlar olmak üzere kişilerde rahatsızlık yaratmaktadır.

Her Cilt Tipi Yaşlanır mı

Evet! Her cilt farklı şekillerde yaşlanır. Örneğin kuru ciltte ilk yaşlanma belirtileri kuruluk ve/veya yaşlılık çizgileri olurken, yağlı ciltte yaşlanma elastikiyet kaybı ve sarkma ile kendini gösterir.

Bu nedenle yaşlanma karşıtı ürünlerde hem cilt tipi hem de cilt sorunları göz önünde bulundurulmalıdır. Birçok yaşlanma karşıtı ürün ciltte hassasiyeti artırabilir, bu nedenle hassasiyet sorunu olan bir cilt, tipi ne olursa olsun bu ürünlere tepki verebilir. Başka bir örnek olarak; yaşlanma karşıtı ürünlerde yağ oranı genelde yüksektir ve bu yağlı cilt için sorun oluşturabilir.

 

Yaşlanmayı Engellemek Mümkün mü

Hayır! Yaşlanma yukarıda da ele alındığı gibi doğal bir süreçtir. Yaşla birlikte hücre yenilenme hızının azalması, yağ salgısı ve nem faktöründe azalma, epidermisin incelmesi, bağ dokusunda gevşeme gibi birçok aşamada yaşlanma söz konusudur. Yaş ile birlikte görülen bu değişimleri çevresel etkenler de olumsuz etkiler. Güneş, stres, kötü beslenme vb.

 

Kırışıklıkları Engellemek Oluşan Kırışıklıkları Gidermekten Daha mı Kolaydır

Evet! Yaşlanma süreci bütünsel olarak ele alınırsa beslenme, güneşten korunma, doğru cilt ürünlerinin kullanılması, sigaradan ve stresten uzak durma gibi tüm önlemler alındığı takdirde cilt yaşı biyolojik yaş ile orantılı veya daha genç görünebilir.

 

Hangi İçerikler Kullanılmalı

Günümüzde yaşlanma karşıtı olarak kullanılan çok sayıda içerik mevcut, bunlardan en çok kullanılanları; Peptidler, C vitamini, E vitamini, İdebenon, Koenzim Q 10 (ubikinon), Likopen, Nar, Resveratrol, Yeşil çay, Hyarulonik asit, Alfa lipoik asit, Glikolik asit, Laktik asit, Fitik asit, DMAE, Retinol, TGF-beta.

Bu içeriklerin olması da ürünün yaşlanma karşıtı özelliği için yeterli olmayabilir. Burada yer alan maddelerin stabilizasyonu, cilt katmanlarından geçebilme özelliği, alerjen özellikte olmamaları da çok önemli rol oynamaktadır.

Ecz. Sibel Çolak

Kısa Bilgi:

Edirne'de doğdu. İstanbul üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nden 1995 yılında mezun olduktan sonra MBA programını tamamladı. Londra'da İngilizce ve mesleki İngilizce eğitiminden sonra hedeflediği ilaç sektöründe çalışmaya başladı. 1997 yılında Aventis’te başladığı iş hayatında sırasıyla Eczacıbaşı, Abdi İbrahim ve Actelion firmalarında Ürün Müdürlüğü, Grup Ürün Müdürlüğü, İş Birimi Müdürlüğü görevlerinde bulundu.

Bugüne kadar enfeksiyon hastalıkları, antibiyotikler, NSAİ ‘ler, ağrı, üst solunum yolu hastalıkları ve soğuk algınlığı ürünleri, OTC ürünlerle çalıştı ve lansmanlar yaptı, özgün eğitimler hazırladı. Türkiye’de ve yurt dışında doktor, eczacı ve satış ekiplerine ürün -endikasyon ve pazarlama eğitimleri verdi. Almış olduğu çok sayıda eğitim ile sunum becerileri, beden dili, interaktif eğitim becerileri vb. alanlarda yetkinliklerini geliştirme fırsatı buldu.

Son 5 yıldır İzmir’deki eczanesinde serbest eczacı olarak çalışıyor. Eczanesinde eğitim, prim sistemleri, ürün kategorilerini yönetme konusunda uygulamalara ağırlık veriyor. Aynı zamanda Fortiks Eğitim Danışmanlık bünyesinde meslektaşlarına ve eczane teknisyenlerine sağlık eğitim seminerleri veriyor.

İletişim
sibelcolak@yahoo.com